نقش جاده ها در باربری جاده ای

شرکت حمل و نقل اطاقداران قائم (سهامی خاص)

جاده راهی است که دو یا چند شهر یا روستا را به هم متصل می‌کند. جاده معمولاً بهترین مسیر برای رفتن از یک مکان به مکان دیگر است٬ ولی همیشه مستقیم‌ترین راه نیست.گاهی مانع‌های طبیعی نظیر رودخانه‌ها یا تپه‌ها باعث مستقیم نبودن جاده می‌شوند.جاده‌های جدید غالباً مراکز شهر یا نواحی مسکونی را دور می‌زنند تا از تراکم رفت و آمد یا ایجاد سر و صدا جلوگیری شود.جاده‌های روستایی املاک شخصی مردم را دور می‌زنند.
شروع جاده سازی به صورت تخصصی در ایران به زمان هخامنشیان بازمی گردد. جاده های اولیه در ایران به دلیل دور بودن فلات های آن از یکدیگر و دسترسی مشکل مناطق مختلف به یکدیگر احداث گشت. در زمان هخامنشیان نیز در ادامه همین نیاز جاده ها گسترش یافتند. در این دوران ایرانیان با بهره گیری از تجارب رومیان باستان به ساخت جاده ها پرداختند و از روش های جدیدی که رومیان برای ساخت جاده ها استفاده می کردند، الهام گرفته و زمین را مانند خندق حفر کرده و با شن و ماسه آن را پر می کردند. در دوره ساسانی هدف احداث راه ها و جاده ها ماهیت تجاری و درآمدزایی پیدا کرد و هدف از راه ها بیشتر تجارت بود.

جاده ها در زمان اسلام

ورود اسلام و مسلمانان به ایران نیز تاثیر به سزایی در گسترش جاده سازی در ایران داشت تا بتوانند با سراسر نقاط ایران در ارتباط باشند و در همین زمان بود که کاروانسراهای بین راهی در کنار جاده سازی شکل گرفت، کارکردهای متفاوت این کاروانسراها باعث شده نام های مختلفی به خود بگیرند؛ از جمله "کاربات"، "رباط"، "ساباط" و "خان" که تفاوت آنها علاوه بر کارکرد در جزئیات معماری آنها نیز بود. پس از به خلافت رسیدن حکومت عباسیان ایران به صورت مداوم در معرض خطر حملات مغولان و تیموریان قرار داشت و به همین دلیل در این دوره به گسترش راه ها توجهی نشد. با اینحال حکومت هایی که پس تر از عباسیان روی کار آمدند با وجود عدم گسترش راه ها جهت حفظ اراضی و مناطق تحت حمکرانی خود به توجه و نگهداری از راه ها پرداختند.

شرکت حمل و نقل اطاقداران قائم (سهامی خاص)

شرکت حمل و نقل اطاقداران قائم (سهامی خاص)

نقش جاده ابریشم در توسعه باربری جاده ای

ظهور و شکل گیری جاده ابریشم به زمانی بر می گردد که انسان ها به ضرورت ایجاد راه ها برای تجارت و حمل و نقل و رفت و آمد به مناطق دوردست پی برده و نلاش خود را برای احداث مسیری برای برقرار ارتباط بیشتر کردند. نتیجه این تلاش و مساعدت جاده ابریشم را به وجود آورد که دلیل نامگذاری آن این بود که ابریشم از اصلی ترین کالاهایی بود که در بستر آن جابه جا می شد. راه ابریشم جاده ای بود که زمینه تجارت زمینی بین چین با آسیای جنوبی، غربی، اروپا و آفریقا را فراهم می ساخت. علاوه بر کالاهای تجاری، جاده ابریشم زمینه ای برای اشاعه فرهنگ های مختلف به وجود آورد. همچنین دین بودا از جمله ادیانی بود که از چین به سمت هند روانه شد و پیروانی را در آن کشور به دست آورد. با این حال با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و فناوری کشورهای غربی و اروپایی و شکل گیری حمل و نقل دریایی و استفاده از کشتی ها برای حمل بار جاده ابریشم از رونق افتاد و به مرور زمان بی استفاده گشت. امروزه از جاده ابریشم به عنوان نماد تمدن نام برده می شود.

نقش جاده ها در عصر حاضر

سیستم حمل و نقل اغلب به عنوان سیستم حیاتی جامعه مدرن توصیف می شود. جاده ها بخش اساسی این سیستم را برای حمل و نقل مسافر و حمل بار تشکیل می دهند. پیش بینی می شود حمل و نقل بار تا سال ۲۰۵۰ در اروپا ۸۰٪ افزایش یابد (اتحادیه اروپا ، ۲۰۱۱). ITF (۲۰۱۵) اظهار داشت که حمل و نقل بین المللی به بنادر تا سال ۲۰۵۰ چهار برابر خواهد شد. این امر، منجر به افزایش شدید ازدحام و بروز حوادث خواهد شد و به نوبه خود، حوادث بیش از حد وخیم می شوند. کاربری جاده، از منظر حمل بار، متعدد است که برای محموله های کوچک در مسافت های کوتاه و همچنین کاربردهای همانند آن استفاده می شود. حمل و نقل جاده ای تنها حالت درگیر در بسیاری از زنجیره های حمل و نقل درب به درب است، زیرا معمولاً تنها حالت موجود است. چنین زنجیره ای ممکن است از حرکت یک یا چند کامیون تشکیل شود.

شرکت حمل و نقل اطاقداران قائم (سهامی خاص)