حمل و نقل جاده ای بار

شرکت حمل و نقل اطاقداران قائم (سهامی خاص)

یکی از مهمترین مسائل برای صاحبان کسب و کار که در زمینه صادرات و واردات کالا مشغول فعالیت هستند، حمل بار محسوب می شود که اغلب حمل و نقل، حمل و نقل جاده ای بار می باشد. در واقع به حمل و نقلی که از طریق خطوط زمینی غیر از راه آهن صورت می پذیرد، حمل و نقل جاده ای گفته می شود که شرکت های زیادی در زمینه ارائه خدمات مربوط به حمل بار در سراسر کشورمان مشغول فعالیت هستند. با پیشرفت علم و تکنولوژی زمینه برای حمل و نقل راحت و آسان کالا به اقصی نقاط کشور فراهم شده و افراد می توانند به راحتی از خدمات شرکت های مختلف بهره ببرند. اگر به دنبال نوعی از حمل و نقل، حمل و نقل جاده ای هستید، توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

حمل و نقل، حمل و نقل جاده ای چیست؟

همانطور که اشاره شد، حمل و نقل کالا یکی از نیازهای اساسی صاحبان کسب و کار به شمار می آید که از روش های مختلفی انجام می شود. در مبحث حمل و نقل، حمل و نقل جاده ای بار به آن دسته از حمل و نقل زمینی گفته می شود که از طریق خطوط راه آهن صورت نگیرد؛ بنابراین در این نوع حمل و نقل، شرایط زیر ساخت ساختمان ترابری جاده ای بسیار حائز اهمیت می باشد. به طور کلی در حمل و نقل جاده ای دو فاکتور راه ها و بارگیرها از اهمیت خاصی برخوردارند. سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای وظیفه توسعه زیرساخت ها و جاده های کشور را برعهده دارد و وسایل نقلیه به منظور حمل بار باید با شرایط فیزیکی کالا هماهنگ باشند؛ بنابراین اگر قصد استفاده از خدمات حمل و نقل جاده ای را دارید، بهتر است از شرکت ها معتبر در این زمینه استفاده کنید.

شرکت حمل و نقل اطاقداران قائم (سهامی خاص)

شرکت حمل و نقل اطاقداران قائم (سهامی خاص)

عوامل موثر بر حمل و نقل جاده ای

همانطور که بیان شد، هر زمانی در مبحث حمل و نقل، حمل و نقل جاده ای به گوشتان خورد، منظور حمل کالا از طریق جاده های کشور می باشند و نه جا به جایی با خطوط راه آهن! بنابراین در زمینه حمل و نقل، حمل و نقل جاده ای با دو فاکتور مهم و تاثیر گذار سروکار داریم که عبارتند از: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای: این سازمان وظیفه توسعه زیرساخت ها و جاده های کشور را برعهده دارد و به نوعی با شرکت های حمل و نقل داخلی و بین المللی در تامل می باشد. همچنین با برگزاری آزمون هایی بر شیوه مدیریت شرکت های حمل و نقل نظارت و کنترل دارد. وسایل نقلیه حمل بار: در حمل و نقل جاده ای باید وسیله نقلیه مورد نظر، شرایط نگهداری کالا را داشته باشد. به عنوان مثال برای مواد فاسد شدنی باید کامیون دارای یخچال باشد یا برای حمل آهن و چوب باید از کامیون هایی با قابلیت بست های ایمن استفاده کرد. 

مزایا و معایب حمل و نقل، حمل و نقل جاده ای

حمل و نقل جاده ای به عنوان روش واسط سایر روش های حمل و نقل شناخته می شود. در واقع محصولی از یک شهر توسط کامیون بارگیری شده و در بنادربرای صادرات و یا داخلی در شهرستان  دیگر  تخلیه می شود یا بالعکس بار از بندر  توسط کامیون بارگیری می شود. در واقع از مزایای آن می توان به دردسترس بودن همیشگی، تنوع وسایل نقلیه، تنوع بارگیری و ... را اشاره کرد. حال این روش جا به جایی تحت تاثیر عوامل زیادی قرار می گیرد و دارای معایبی می باشد گه در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

فصل بارگیری: فصل های سرد سال که با باران، برف، سیل و طوفان همراه هستند، سبب می شوند که حمل بار جاده ای از حمل و نقل ریلی، هوایی و ... ایمنی کمتری داشته باشد.
 حوادث: حمل و نقل جاده ای بر اساس آمار یکی از خطرناک ترین روش های حمل کالا به شمار می آید.

هزینه: روش حمل بار از طریق جاده دارای نرخ قیمت یکسانی نمی باشد لذا این نوع حمل ونقل درکشور ایران به دلیل وضعیت جقرافیای آن ابیشترین درصد آمار جابجایی کالا ومسافر عهده دار میباشد

شرکت حمل و نقل اطاقداران قائم (سهامی خاص)